środa, 4 czerwca 2014

Skoki przez przeszkody :)

Skoki :

Równowaga i poczucie bezpieczeństwa to podstawa powodzenia w skokach przez przeszkody. Przy ich wykonywaniu obowiązuje nieco inny dosiad niż przy normalnej jeździe. Pozwala on dopasować się jeźdźcowi do czterech faz skoku. Nieprawidłowa postawa w siodle zakłóci równowagę konia,utrudniając mu skok. Rozgrzej konia przechodząc kłusem przez drągi ułożone na ziemi. 

Aby ćwiczyć dosiad do skoków należy skrócić puśliska i ćwiczyć zrównoważony półsiad na koniu stojącym nieruchomo, potem w stępie, kłusie, galopie, terenach i na zakrętach. Trzeba pochylić tułów do przodu. Trzeba trzymać głowę uniesioną do góry. Łydki cały czas powinny przylegać boków konia, pięty obciągnięte w dół. Skrócone puśliska powodują, że stawy nóg jeźdźca lepiej amortyzują wstrząsy. Wodze i ręka od łokcia aż do wędzidła powinna stanowić linię prostą. Ręka ma być elastyczna,zawsze przed przeszkodą trzeba poluźnić wodze, żeby  umożliwiło to koniu ruchy głowy i szyi konia w czasie lotu nad przeszkodą.

Przed rozpoczęciem skakania przez wysokie przeszkody należy poćwiczyć na drągach. Można je układać równolegle albo w dowolnych miejscach placu, najlepiej aby nie były zbyt małe ani zbyt duże. Można obliczyć mniej więcej odległość, którą potrzebuje konik na spokojne przekłusowanie przez nie wszystkie.
Najeżdżaj na drągi kłusem, ale staraj się usiąść w półsiadzie. Nie spinaj się zbytnio, i lekko pochyl do przodu. Tak jakbyś chciał usiąść na przednim łęku siodła. Najlepiej, żeby koń miał ochraniacze! Są bardzo ważne, gdyż zabezpieczają w pewnym stopniu od obrażeń.

Najeżdżaj na przeszkody spokojnym galopem. Staraj się dobrze naprowadzić konia na przeszkodę, ponieważ koń źle naprowadzony na przeszkodę może o nią uderzyć, ominąć ją, odmówić skoku lub nawet wywrócić się. Nie skacz zbyt wiele bo może to znużyć konia. 

Na przedstawionym wyżej obrazku widzimy fazy skoku, najpierw jest najazd, potem odskok, następnie lot, lądowanie i kontynuacja galopu.
Podczas naskoku nie próbuj utrzymać równowagi ciągnąc za wodze. Wrażliwe ręce zapewniają swobodną pracę grzbietu konia. Zaś przy lądowaniu prostuj tułów, zmniejszy to obciążenie przednich kończyn konia, staraj się amortyzować wstrząsy łydkami, a ręce, barki i łokcie niech podążają za ruchem głowy konia, bez szarpania wodzami.


Pokonywanie wyższych przeszkód wymaga spokojnego, kontrolowanego i zrównoważonego najazdu oraz dokładnej oceny punktu odbicia przed przeszkodą. Musisz także umieć regulować impuls, tempo oraz długość kroku.

Mam nadzieje, że pomogłam zaczynającym skakać, a innym przypomniałam :)
~Aria

1 komentarz: