wtorek, 27 maja 2014

Jak dobrać długość strzemion?

Długość strzemion


Są ludzie, którzy jeżdżą na krótkich strzemionach i są ludzie, którzy jeżdżą na strzemionach długich. Ja osobiście wolę, gdy strzemiona są krótsze, ale jak strzemiona są dłuższe,  uczymy się w ten sposób trzymania się siodła udami i kolanami, a nie utrzymywania się tylko na strzemionach.
Proponuję jazdę bez strzemion, tzn. przełóżcie oba strzemiona : prawe strzemię ma leżeć na lewej łopatce konia (przed siodłem !) i lewe strzemię po prawej stronie. Starajcie się anglezować , galopowac. Jest to dobre ćwiczenie, którego nie zabardzo lubie, no ale wykonuję. 
Jazda bez strzemion w siodle przygotowuje nas m.in na jazdę na oklep, czyli bez siodła - z samym ogłowiem.


Jak dobiera się długość strzemion?

Przed wejściem na konia prostujemy prawą rękę. Końcami palców dotykamy do maszynki, a strzemię powinno sięgać pod pachę.  To orientacyjna długość naszego strzemienia, z lewej strony robimy to samo. Jeśli nie jesteś pewien czy masz jednak dobrze dopasowane te strzemiona to poprostu wsiąć na konia i zobacz czy kolano nie wystaję za poduszkę kolanową/tybinke.
:))






Jak zdobyć zaufanie konia?

1. Sprawdzić czy da on sobie położyc rękę nad chrapami w odległości ok. 6cm.

2. Spędzać z nim dużo czasu, nie tylko podczas jazdy.
-czyścic
-masować
-rozciągać

3. Uczyć konia nowych rzeczy.
-ukłonów
-zwrotów, najlepiej zaczac z ziemi
-chodzenia za człowiekiem
-przyzwyczajac go do jego strachow

4. Pokazać koniu że ma sie do niego zaufanie.
-zostawiać otwarte drzwi od boksu przy czyszczeniu
-przy siodłaniu i czyszczeniu nie przywiązywać konia itp.

5. Przyzwyczaic konia do tego że jak przychodzisz do stjani to on ma przychodzic do ciebie
-żeby reagował na imię albo na specjalny gwizd
My to stosujemy!
Niagara

Warna

Warna , Nesti (po Niagarze) i Missi

Powodzenia! ps. dalej są lepsze posty o zaufaniu

Podstawy w kłusie :)

koń w kłusiePodstawy nauki anglezowania - Anglezowanie 

Postaram się w tym wpisie przybliżyć począktującym jeźdźcom tę wbrew pozorom nie tak trudną sztukę jaką jest anglezowanie. Najpierw kilka wiadomości bardzo podstawowych
- anglezujemy w niezbyt szybkim chodzie konia jakim jest kłus ( chociaż podczas nauki anglezowania możemy próbować to robić w stępie)
- w kłusie możemy : zostać w siodle w siadzie zwanym pełnym lub ćwiczebnym, anglezować lub robić półsiad (opiszę go innym razem generalnie chodzi o to że wstajemy i pochylamy się do przodu)
1. Ułatwia koniowi oddech i ruch tylnych kończyn.
2. Jest mniej męczące dla jeźdźca niż klus ćwiczebny.

Załóżmy że nasz jeżdziec porusza się samodzielnie (bez lonży) po tzw. czworoboku czyli placu treningowym ( są różne nazwy chodzi o to miejsce gdzie jeżdzimy podczas lekcji), W PRAWO (ta informacja będzie potem ważna). Siedzimy prosto, pięty w dole, strzemię w najszerszym punkcie stopy, patrzymy uważnie przed siebie i uważamy na innych jeźdźców(ostatnio, była mała dziewczynka z nami na chyba godzinie jazdy i wls miałam galopować i jej zupełnie nie zauważyłam, bo była za mn, a ona jak widać nie umiała skręcać konia no, ale pamiętacie te początki i wjechała dosłownie pod zad mojej ulub klaczki Niagary i tak się skopały, dziewczynka zleciała, bo Niaga to przywódczyni stada oczywiście hahs xd). By uczyć się anglezowania ruszmy kłusem pomijając trening 'na sucho' w stępie. 
By ruszyć kłusem 
1. Przyciskamy delikatnie łydki do boków konia i staramy się zwiększyć nacisk ciała na siodło, możemy 'wypychać' konia biodrami 
2. Jeśli koń nas nie posłucha przyciskamy łydki coraz mocniej
3. Nadal brak efektów? gdy czujemy że naprawdę nic się nie dzieje pomagamy sobie bacikiem lub pytamy instruktora o rady ale bat powiniem zadziałać, w końcu jesteśmy początkujący, nasz konik ma być łatwy, hę? ;-) gdy ruszy kłusem warto poklepać go po szyi w nagrodę jeśli uda nam się utrzymać równowagę

Staramy się wyczuć dwutaktowy ruch konia - to będzie łatwe, bo wyrzuca nas jak worek ziemniaków w rytmie 1, 2 i 1, 2 i jest dość niewygodnie ale zaraz to zmienimy. 
1. Spójrzmy na ZEWNĘTRZNĄ łopatkę konia tą przy bandzie placu treningowego. Porusza się jakby w przód i w tył. 
2. Oprzyjmy się mocniej na strzemionach i podeprzyjmy kolanami, rękoma na siodle lub szyi konia właśnie wtedy gdy zewnętrzna łopatka 'idzie' do przodu - to jest anglezowanie. Poprostu przy zmienianiu nogi patrzysz na zewnętrzną nogę konia, wstajesz kiedy zewnętrzna łopatka idzie do przodu,a siadasz kiedy dotyłu.
3. Gdy łopatka 'wraca' usiądźmy jak najdelikatniej w siodle. Punkty 2 i3 to anglezowanie na dobrą nogę (konia). Gdy jedziemy po lini prostej np w terenie nie ma znaczenia na którą nogę anglezujemy ważne jest jednak by ja co jakiś czas zmieniać by nie obciążać za mocno jednej nogi. Analogicznie zmieniamy kierunek na czworoboku by odciążyć nogę konia. Aby zmienić nogę na którą anglezujemy należy pozostać w siodle (nie wstawać) 2 kroki na począktu może to przysporzyć kłopotów więc wystarczy jakakolwiec parzysta liczba np 4. Zmiana nogi jest znacznie trudniejsza i jak wszystko w tym sporcie wymaga czasu .
4. Podczas wstawania nie zmienia położenia łydka jeźdźca, plecy pozostają proste, zwiększamy jedynie kąt zgięcia kolan i wysuwamy miednicę i brzuch do przodu. Ważne jest w w anglezowanie nie wkładać przesadnie dużo energii a jedynie tyle ile dał nam koń w swoim kłusie. Nie chodzi też o wstawanie nie wiadomo jak wysoko tylko lekkie unoszenie się
5. Podczas pierwszych jazd w kłusie należy co jakiś czas zerkać na łopatkę konika aby upewnić się czy anglezujemy na włąściwą nogę. CO BARDZO WAŻNE trzeba NIEUSTANNIE obserwować innych jeźdźców i otoczenie bo pamiętajmy że zawsze może wydarzyć się coś nieprzewidywalnego i tylko szybka reakcja może nas uratować ale to jest ogólna zasada.
Częste błedy- przy czym się 'pilnowac'
1. trzymamy łydki przy brzuszku konia, nie odstają one na 5 metrów ;-) 
2. starajmy się mimo wszystko siedzieć prosto, nie pochylać się za bardzo w przód czy tył, piety w dół(Aria!)

By zrozumieć o co w tym chodzi warto pooglądać innych jeźdźców na placu bądź na zawodach.

Mam nadzieję że artykuł był przystępny i pomocny oraz że nie narobiłam wielu błędów. Ew zastrzeżenia proszę pisac w komentarzach. - Aria&Tris