wtorek, 3 czerwca 2014

Części ciała konia, części siodła i tranzelki :)

Części ciała konia :


Części siodła :

Części tranzelki : 
                                    Ale skośnik (E) nie zawsze musi być :)
~Aria

Historia koni


Historia konia

Od zwierzęcia wielkości lisa, przez kuca, po olbrzymie, silne zwierzę. Ewolucja rodziny koniowatych jest trochę zagmatwana, ale bardzo interesująca. To doprawdy pasjonujące, jak z leżnego zwierzęcia wielkości lisa rozwinął się dobrze nam znany, dzisiejszy koń. 
Ten dział podzielony jest na części:

  •  Od Eohippusa do Pliohippusa
  •  Udomowienie
  •  Pionierzy Dzikiego Zachodu
  •  Czasy rycerskie
  •  Dziś
Zapraszam w podróż do przeszłości! :-)


Copyrights Edyta Trojańska



Od Eohippusa do Pliohippusa


Choć praprzodkowie naszych koni ewoluowali bardzo wolno, aby unaocznić co
 istotniejsze zmiany na przestrzeni milionów lat, naukowcy zdefiniowali kilka
 najbardziej charakterystycznych form przejściowych w historii koniowatych.


Z nosorożcem w rodzinie?Jakby to dziwnie nie zabrzmiało, tapir i nosorożec są spokrewnieni z koniem! Mają wspólnego przodka, Condilarthrę, który żył na Ziemi jakieś 75 milionów lat temu i wyginął przed 60 milionami lat. Było to małe pięciopalczaste zwierzątko z bardzo twardymi pazurami. Od niego wywodzi się Eohippus, praprzodek współczesnego konia, który pojawił się na Ziemi mniej więcej 60 milionów lat temu (w epoce eocenu, stąd nazwa).

 

Eohippus - żył ok. 60 mln lat temu, ważył  ok. 5kg

Wygląd Eohippusa


Dzięki analizie licznych szkieletów, które udało się odkopać w Ameryce Północnej, naukowcy zdołali  dość dokładnie zrekonstruować wygląd Eohippusa. Był on niewiele większy od lisa, ważył ok. 5 kg. Natylnych kończynach miał 3, a na przednich 4 palce, specjalnie przystosowane do poruszania się po bagnistych terenach. Jego sierść była prawdopodobnie nakrapiana, dzięki czemu stawał się prawie niewidoczny w lesie. Eohippusa żywił się liśćmi.

Coraz szybsi


Mesohippus, potomek Eohippusa, żył na Ziemi 40-25 mln p.n.e. Jego nogi były wyraźnie dłuższe, niż u przodka, a on sam był większy (50 cm). Stopy zakończone były już tylko trzema palcami, a to oznacza, że przemieszczał się szybciej po twardym podłożu. Mesohippus miał twardsze uzębienie, dzięki któremu mógł żywić się gałęziami i korzonkami. Cechy te stały się jescze wydatniejsze u potomków Mesohippusa (Miohippusa, Parahippusa). Wydłużające się stopniowo nogi czyniły z każdej kolejnej formy ewolucyjnej lepszego biegacza.


 
Mesohippus - żył ok. 40 - 25 mln p.n.e.; mierzył 50 cm


Nowe warunki życia

Przed około 25 milionami lat pojawił się Meryhippus - jego nazwa oznacza po prostu "nowy koń"... Ponieważ Meryhippus miał na stepie małe szanse ucieczki przed drapieżnikami, zwierzęta zaczęły gromadzić się w stadach. Razem było im łatwiej "patrolować" okolicę, rozpoznawać niebezpieczeństwa i przepędzać intruzów.


  

Meryhippus - żył przed 25 mln lat, miał prawie 100 cm w kłębie

Życie na stepie
(Życie na stepie - tak jakby 'dzikie życie')
Meryhippus miał prawie metr wysokości w kłębie. Jego długie nogi zakończone były trzema palcami, ale tylko jeden opierał się o ziemię. Ponieważ żywił się roślinnością stepową musiał raz po raz schylić się po źdźbła, a jednocześnie na przemian prostować się, aby zobaczyć, czy nie czai się gdzieś niebezpieczeństwo, jego szyja stawała się coraz dłuższa i masywniejsza. Mocniejsze stawało się też uzębienie - stepowa trawa była twardsza niż leśna roślinność, przez co zęby ścierały się szybciej niż u przodków.

  
Pliohippus - "pradziadek" współczesnych koni; 120 cm


Pradziadek

Jakieś 10 milionów lat temu wykształcił się Pliohippus - bezpośredni przodek dzisiejszego koni. Miał już zbliżone proporcje do dzisiejszych koniowatych i dorównywał im wzrostem - 120 cm w kłębie. Pliohippus był pierwszą formą jednopalczastą. Żył na sawannie, typowej dla miocenu formacji roślinnej. Kolejne formy ewolucyjne, które zapoczątkował, coraz bardziej przypominały dzisiejszego konia, Equusa caballusa.
Equus caballus - współczesny koń, cm w kłębie są niezróżnicowane :).


~Aria