niedziela, 28 września 2014

Seria sztuczek cz. 4 : Zwroty na przodzie

W tym poście napiszę  : Co to są zwroty ? Jak robi się zwroty na koniu? Jak nauczyć konia zwrotów? Zwroty na zadzie opiszę w następnym poście :)
Miłego czytania :)

Zwroty dzielą się na dwie grupy : zwroty na przodzie i zwroty na zadzie . 

Zwroty na przodzie : 

Podczas tego manewru, koń uczy się, jak ustępować od łydki jeźdźca w stój. Jego przednie kończyny pozostają mniej więcej w tym samym miejscu, natomiast zad wykonuje obrót o 180 stopni dookoła przodu. Na końcu tego manewru koń stoi zwrócony w przeciwnym kierunku. Ten manewr ma swoje zalety i wady. Zaletą jest to, że koń uczy się ustępować od łydki jeźdźca w stój, nabiera też do nas respektu, zwroty na koniu mogą przydać się w różnych sytuacjach.

Natomiast wadą tego ćwiczenie jest to, co dzieje się z równowagą konia. Wystarczy zastanowić się co znaczy „zwrot na przodzie”. Zad obraca się wokoło nieruchomego przodu konia, jego środek ciężkości przenosi się na kończyny przednie. Lecz w ujeżdżeniu dążysz do tego aby odciążyć przód konia.

Lepiej jest używać tego ćwiczenie tylko kiedy jesteś w początkowym stadium uczenia konia chodów bocznych. Kiedy koń już zrozumie koncepcję ustępowania od nacisku łydki, nie stosuj więcej tego ćwiczenia za często, od czasu do czasu przyda się na przypomnienie.

Jak wykonać zwrot?
Aby wykonać zwrot na przodzie np. w prawo robimy tak :
  • wewnętrzną łydkę przesuwamy praktycznie na łopatkę konia. 
  • wewnętrzną wodzę mocno skręcamy
  • i w między czasie dajemy koniu obie łydki

Rada : 
Jeżeli prosisz konia o powyższe ćwiczenie i napotykasz opór z jego strony, rozpocznij naukę z ziemi. Trzymaj wodze ręką, która jest bliżej głowy konia. Możesz ustawić głowę w taki sposób, aby koń miał szyję lekko skierowaną w twoja stronę. Druga rękę przyłóż do konia tuż za popręgiem, w tym samym miejscu gdzie podczas manewru będzie znajdować się twoja łydka. Zacznij pchać ręką. Jeżeli koń ruszy się w bok, natychmiast go nagrodź. 

  
Powodzenia C; ~Aria

Rodzaje nachrapników:

Jest to wiedza częsta przydatna przy pracy z koniem. Zapraszam do przeczytania:D

RODZAJE NACHRAPNIKÓW:

1. Nachrapnik angielski zwany także polskim lub zwykłym - bardzo dobry ponieważ nie krępuje konia i pozostawia mu "wolne" wędzidło; należy go zapinać w ten sposób, aby można było wsunąć dwa palce między nachrapnik a kość nosową. 


Jak widać jest to po prostu zwykły, prosty najdelikatniejszy nachrapnik.















2. Nachrapnik hanowerski - jest w pewien sposób nieprzyjemny dla konia ponieważ krepuje mu pysk i nie pozwala na swobodne otwieranie go. Jedną z jego zalet jest to że łagodzi działanie wędzidła.



















3. Nachrapnik meksykański - jest najczęściej używany do naprawiania "zepsutych" koni.
Jego największą zaletą jest to, że NIGDY nie daje nacisku na nozdrza i dzięki temu nie tamuje oddechu.










Jak widać jest to nachrapnik podwieszony bardzo wysoko na paskach policzkowych od razu połączony z paskiem w stylu skośnika który jest nieodłączną częścią nachrapnika meksykańskiego.









4. Nachrapnik kombinowany zwany tez irlandzkim - to po prostu modyfikacja nachrapnika zwykłego od którego różni się dodatkowym paskiem przymocowanym do paska na kości nosowej i do tego  biegnącego po żuchwą. Łączy on zalety nachrapnika polskiego i meksykańskiego.

























~Tris