środa, 2 lipca 2014

#Info #dotyczące #wakacji #i #postów # :)

 W związku z tym , że są wakacje nie będziemy dodawać regularnie i codziennie postów jak już to rzadko i z różnymi odstępami [ ... ] No, ale dobra mamy nadzieje, że te wakacje spędzicie z końmi i będziecie mieć fajne z nimi przygody .
Pod koniec wakacji napiszecie pod właściwym postem, który dodamy swoje niezwykłe przygody z końmi nie tylko z wakacji i może polecicie jakieś obozy? :)))))

Zajrzyjcie, a jak już tam jesteście dajcie łapkę w górę na fb : to strona fb stajni, w której jeźdźimy i oficjalna strona w formie bloga ...  Miedwiańska Stajnia zaprasza!!!
 Jutro może dodam jakieś zdj , bo jadę do stajni (aria)
~ Aria & Tris

Jak wykąpać konia?

Kąpać nie kąpać - oto jest pytanie, które pojawia się najczęściej, gdy tylko zaczyna robić się ciepło, a my mamy konia nieco przykurzonego po zimie. Przychodzą cieplejsze dni i... aż korci człowieka wstawić konisko pod prysznic i wyszorować je. Opryskując konia wodą z gumowego węża dajesz mu chwilę wspaniałego orzeźwienie a jednocześnie skutecznie go czyścisz. Pamiętaj jednak, że taki prysznic możesz urządzić swojemu koniowi tylko przy dobrej pogodzie. Jeżeli zrobisz to fachowo, z pewnością mu się to spodoba. Pamiętaj jednak, że kąpiel nie może zastąpić codziennego czyszczenia. Podczas lektury tego artykułu dowiecie się, czym i jak umyć naszego konia, by zrobić to najlepiej.
Naprawdę możesz być zaskoczony, zobaczywszy jak czysta i błyszcząca jest sierść konia, gdy pierwszy raz urządzisz mu "prysznic". Zanim się jednak do tego zabierzesz, przygotuj się dobrze, aby kąpiel nie stała się dla Was stresującym, a wręcz i niebezpiecznym przeżyciem tylko przyjemnością.

Po pierwsze, kiedy?

Mycie konia - spłukiwanie nógPogoda do kąpieli musi spełniać pewne warunki, dzięki którym nasz przyjaciel nie będzie narażony na utratę zdrowia, co w praktyce oznacza dla nas dodatkowe koszty. Przede wszystkim  musi być bezwietrznie. Nie chcemy przecież, żeby naszego konia przewiało  i żeby się rozchorował. Poza tym, temperatura otoczenia musi wynosić przynajmniej 22 °C. Pożądane jest także duże nasłonecznienie, które skraca czas schnięcia. Marzeniem jest, jeśli w stajni jest solarium, ponieważ nie musimy wtedy polegać na pogodzie i bez względu, na temperaturę, czy wiatr możemy spokojnie wymyć konia i wysuszyć go (może to mieć miejsce nawet podczas mroźnej zimy).

Po drugie, czym?

Nie musimy wcale mieć do tego specjalnego sprzętu, ale dobrze jest przygotować coś do ściągania wody, żeby suszenie przebiegało szybciej. Przykładowe ściągaczki na zdjęciu, ale nawet jeśli takich nie posiadacie na to też jest rada - możecie użyć do tego celu szczotki albo zwykłego sznurka od balotów. Dobrze jest mieć także szczotkę do dokładnego umycia sierści i skory w celu pozbycia się brudu oraz porządnego wymycia...
Mycie konia - No i teraz dość ważny temat, czyli szampony. Aktualnie na rynku jest mnóstwo firm oferujących nam skuteczne preparaty, o miłym zapachu, delikatne dla skory, nadające sierści blask i zdrowy wygląd, a także ułatwiające rozczesywanie włosów. Ostatnio pojawiły się na rynku także szampony przeznaczone dla określonych maści, tak więc mamy, w czym wybierać. Ważne jest, by szampon nie wywoływał podrażnień u naszego podopiecznego (zwłaszcza u koni-alergików).
Mycie konia - namaczanie grzywyPrzy wyborze preparatu, nie kierujcie się zapewnieniami producenta co do tego, że taki specyfik odstrasza jednocześnie owady. Szampony końskie, zależnie od firmy, maja też i różne ceny, wiec nasz wybór uzależniony jest od zasobności naszego portfela. Ceny zaczynają się od kilkunastu zloty a kończą na kilkuset. W ramach redukcji kosztów warto rozważyć także zakup preparatu przeznaczonego dla dzieci, gdyż są one delikatne i hypoalergiczne, a co najważniejsze - ich ceny - ok. 3zl są na każdą kieszeń. Po kąpielach można stosować środki ułatwiające rozczesywanie, nadające połysk sierści, etc.

Po trzecie, jak?

Mycie konia - namydlanieMusicie mieć pewność, ze wasz koń nie boi się wody i spokojnie podejdzie do myjki i nie spłoszy się na widok węża z wodą. Przy młodym koniu czy pierwszej kąpieli lepiej zawczasu znaleźć sobie kogoś, kto przytrzyma naszego konia, zamiast go wiązać. Przed przystąpieniem do używania wody, należy starannie, kosmyk po kosmyku wyszczotkować ryżową szczotką grzywę i ogon konia a następnie ostrożnie rozsupłać palcami supły z włosów, tak by ich nie wyrwać. Tylko dzięki takim systematycznym i dokładnym zabiegom pielęgnacyjnym możliwe będzie zachowanie końskiego ogona w idealnym stanie.
Mycie konia - namydlanie podbrzuszaMycie przy użyciu strumienia wody zaczynamy od nóg, tak by organizm zwierzęcia przyzwyczaił się do temperatury wody i żeby koń nie dostał szoku termalnego. W tym miejscu należy pamiętać o rzeczy bardzo ważnej - o tym, żeby nie myć konia od razu po jeździe a odczekać, aż ochłonie i przeschnie.
Nogi, w przeciwieństwie do reszty ciała, o ile nasz koń nie boi się tego, możemy myć przy użyciu silnego, ukierunkowanego strumienia wody, który jednocześnie czyszcząc, zapewni naszemu pupilowi odprężający masaż. Spryskując ciało konia wodą, przecieraj dłonią jego sierść tak, aby dobrze namokła. Kiedy już skończysz z myciem wszystkich czterech nóg, podnieś szlauch wyżej, spryskując podudzia i przedramiona. Opryskaj brzuch, pierś i wewnętrzną stronę ud, a następnie boki i grzbiet aż po szyję i grzywę. Uważaj, by woda nie ściekała na pysk, chroń zwłaszcza oczy, uszy i nozdrza. Na koniec zmocz ogon...


Mycie konia - spłukiwanie
Następnie weź wiaderko i gąbkę; namydl nią całe ciało konia. Podczas tego zabiegu często płucz gąbkę, najlepiej pod bieżącą wodą, aby cały czas była czysta. Namydl także grzywę, wmasowując szampon w jej nasadę. Następnie umyj ogon i krocze, a potem brzuch. Wreszcie wymasuj dokładnie namydloną gąbką kończyny. Teraz bardzo ostrożnie przetrzyj gąbką pysk, uważając, by nie dotykać nią zbyt blisko oczu, bowiem nawet najłagodniejszy szampon mógłby podrażnić spojówki. Dlatego też głowę najlepiej przemywać czystą wodą. Następnie obmyj nozdrza oraz na końcu, resztę pyska. Mycie głowy powinno odbywać się w tej właśnie kolejności, ze względów higienicznych. Na koniec należy zanurzyć ogon w wiadrze z rozpuszczonym szamponem i umyć go w podobny sposób, jak myjesz sobie włosy.
Mycie konia - przemywanie nozdrzyPo zakończeniu wszystkich czynności pielęgnacyjnych polej całe ciało konia dużą ilością czystej wody, aż zostanie spłukana z sierści cała piana. Następnie należy dokładnie zebrać wodę sierści ściągaczką - ale tylko z miękich partii ciała - szyi, barków, boków, krzyża i ud. Wycierając brzuch, bądź szczególnie delikatny. Spłucz także ogon, po czym weź go w dłonie i z wyczuciem wyżmij z niego wodę. To wszystko - Twój koń jest czysty.

 Wyprowadź go teraz na łąkę i pozwól po pojeść trochę trawy w jakimś słonecznym miejscu. Tak długo, aż jego sierść nie wyschnie. Wszelkiego rodzaju preparaty należy bardzo dokładnie spłukać, tak by nie było żadnych pozostałości, gdyż  mogą one powodować świąd ( straszliwa chęć drapania się w różne miejsca). Dokładnie ściągnąć ze zwierzęcia wodę np. ściągaczką i stanąć z nim,  w jakimś nasłonecznionym miejscu, żeby spokojnie wyschło.


Codzienne mycie ułatwi nam czyszczenie, zapewni koniowi dobre samopoczucie,Mycie konia - namydlanie ogona a w upalne dni przyniesie ulgę. Wiadomo, że codziennie  nie chce się kąpać konia , bo też nie ma wcale takiej potrzeby , dlatego w upalne dni czyli np w wakacje można kąpać go raz na tydzień. Tylko pamiętajcie, że nigdy nic na siłę, czyli jeśli koń bardzo się wzbrania przed myciem, to czasem nie warto go stresować, zwłaszcza, jeśli widzicie, iż nauka i oswajanie go z wodą na niewiele się zdaje.
 Mam nadzieje, że pomogłam i życzę wam wiele fajnych końskich przygód w te wakacje :) ~Aria