piątek, 6 czerwca 2014

Gnicie strzałki u koni...

Objawy gnicia strzałki u koni :
Warto zwrócić uwagę, że zakażony koń mocno reaguje na próby manipulowania wokół jego kopyt. Podczas czyszczenia środkowych krawędzi strzałki zachowują się niespokojnie, wyraźnie denerwuje się też, gdy uciskamy palcem strzałkę. W bardziej zaawansowanym stadium choroby występuje okulawienie. 
Gnicie strzałki objawia się odpadaniem kawałków rogu kopyta, w rowkach strzałki znajduje się ciemnoszary płyn, maź. Można zauważyć też torebki gnilne z szaroczarną, serowatą mazią która powstaje z brodawkowatych rozrostów, zapach mazi jest przeszywający i ostry- oznacza zgniliznę. 
Jak temu zapobiec? :
Istnieje dużo sposobów, aby pokonać gnicie strzałki. Ale niestety często jest tak, że różne środki lecznicze są trujące. Dziegieć, należy właśnie do tych,(tak słyszałam) i ma w związku z tym złe oddziaływanie na podeszwę i strzałkę. Zastosowanie winnego octu z jabłek zwykle wystarcza, jako leczenie zewnętrzne ( moja kol. stosowała to u swojego konia i pomogło mu, więc gorąco polecam ). Moczymy gażę w occie jabłkowym i przykładamy do miejsca, zawijamy bandażem elastycznym i oklejamy taśmą budowlaną. Z tą taśmą  powiedziała mi koleżanka  i świetnie się sprawdza, opatrunek jest szczelny i nie dostaje się do niego brud. Można oczywiście wezwać też weterynarza, który czyści kopyto, przemywa je wodą i osusza szmatką, usuwa przegniłe części rogu i wycina torebki gnilne. Środowisko w jakim koń przebywa ma bardzo duże znaczenie. Najlepiej aby koń miał odpowiednie warunki w swoim boksie czyli, żeby było czysto i sucho dobrze było by też gdyby boks był wyścielany słomą. 
A tutaj kilka zdj, na których wyraźnie widać gnicie strzałek ~Aria :)