czwartek, 11 grudnia 2014

WKKW - co to jest?

Napiszę tutaj co to i na czym polega ; WKKW - wszechstronny konkurs konia wierzchowego , a w następnych postach  potęga skoku oraz 6 barier. Zapraszam do czytania :pp
~Aria

WKKW 
Jest to jak sama nazwa wskazuje konkurs/zawody konia wierzchowego, olimpijska konkurencja jeździectwa . Jest wszechstronnym sprawdzianem dla konia i jeźdźca wymagającym dużego doświadczenia. Zawody odbywają się najczęściej w czasie trzech dni, podczas których przebiegają trzy różne próby sprawności jeźdźca i konia.

1 dzień: Próba ujeżdżenia
Próba ujeżdżenia rozgrywana jest zgodnie z zasadami konkursu ujeżdżenia obowiązującego w danej klasie. Polega na wykonaniu odpowiednich figur na tzw.  dużym czworoboku. Jeden do trzech sędziów ocenia precyzję i elegancję wykonania figur (w skali od 0-10), posłuszeństwo konia, jego sposób poruszania się w stępie, kłusie i galopie, a także dosiad i działanie pomocy jeźdźca.

2 dzień: Próba terenowa
Próba terenowa, zwana crossem (ang. cross country) – bieg rozgrywany w urozmaiconym terenie z przeszkodami stałymi. Próba ta ma na celu sprawdzenie szybkości, wytrzymałości i możliwości skokowych konia. Długość trasy, tempo jej pokonania i ilość przeszkód zależą od klasy zawodów. Przeszkody dzielą się na przeszkody terenowe pojedyncze, przeszkody złożone z kilku członów lub przeszkody z alternatywami (możliwe jest pokonanie łatwiejszej przeszkody, lecz w dłuższym czasie). Każdy skok jest oceniany przez sędziów, a czas przebiegu jest mierzony. Upadek jeźdźca lub konia powoduje eliminację.

Dawniej, próba terenowa składała się z kilku części, były to m.in. "drogi i ścieżki". 
Według mnie jest to niebezpieczna kategoria, choć ciekawa, ale i też bardzo trudna. Niebezpieczna, ponieważ jedno potknięcie konia, zahaczenie może się naprawdę źle skończyć.






3 dzień: Próba skoków przez przeszkody
Próba ta jest podobna do konkursów w dyscyplinie skoków przez przeszkody, lecz jej celem jest zdobycie punktów mających wpływ na wynik całych zawodów. Rodzaj toru i wysokość przeszkód zależą od klasy zawodów. Zrzutki na przeszkodach karane są punktami karnymi, lecz szybszy czas przebiegu nie jest istotny, pod warunkiem, że nie zostanie przekroczona norma. Konkurs na parkurze jest sprawdzianem kondycji konia po próbie wytrzymałości.

~Aria