wtorek, 22 lipca 2014

Jak poznać wiek konia po jego zębach?

Jak poznać wiek konia po jego zębach?
W skrócie: 
2,5 lat - zamiana cęgów mlecznych na stałe (żółtawe i bardziej podłużne)
5 lat - rozpoczęcie ścierania rejestrów (zagłębień w siekaczach)
8 lat - rejestry* siekaczy dolnych niewidoczne
11 lat - rejestry siekaczy górnych niewidoczne
12 lat - kształt zębów poprzeczno - owalny
12-18 - kształt kształt zębów okrągły
18-24 - kształt zębów trójkątny
pow. 24 - kształt zębów podłużnie owalny

* Rejestry, lejki zęba u konia  wgłębienia w szkliwie na tnącej powierzchni (powierzchnia zwarcia) siekaczy. Rejestry ścierają się podczas życia konia i pozwalają ocenić wiek.
A tutaj macie lepiej wytłumaczone z wikipedii :) :
Na zębach mlecznych średniakach (dwójkach) rejestry znikają w wieku półtora roku, a na okrajakach (trójkach) w wieku dwóch lat.
Na zębach stałych (które powstają w wieku ok. 2,5 roku) żuchwy rejestry znikają w wieku 6 lat z cęg (jedynek), rok później ze średniaków a w wieku 8 lat z okrajek. Na zębach szczęki znikają wolniej, z cęg po 9, ze średniaków po 10, a z okrajek po 11 latach. W łuku górnym mają początkowo 12-14 mm głębokość, a w dolnym 6-7 mm. Pozostaje po nich gwiazda zębowa.
~Aria

Quiz o koniach! :)

* Odpowiedzi w komentarzach! Będę odpowiadała wam ile punktów zdobyliście, a jest ich 10 możliwych :) Sprawdź co umiesz! Powodzenia!

1.Czym się mierzy wysokość konia?
a. linijką
b. łokciami
c. specjalną miarką
d. taśmą

2.Czy czyszczenie sprawia koniu przyjemność?
a. nie
b. tak

3.Po czym rozpoznajemy konia czystej krwi arabskiej?
a. po uszach
b. profilu pyska
c. po nogach 
d. po grzywie

4. Wymień w kolejności podstawowe chody końskie? 
a. cwał, galop, kłus, stęp
b. stęp, galop, kłus , cwał
c. galop, cwał, stęp, kłus
d. stęp, kłus, galop, cwał

5. W jakim miejscu mierzymy wysokość konia?
a. tylko nogi
b. od nóg do głowy
c. w kłębie
d. od nóg do zada

6. Co to są puśliska?
a. Inaczej kantary
b. paski trzymające strzemiona
c. inaczej wodze
d. Nie ma takiego czegoś

7. Na jakim kontynencie żyje jeszcze zdziczałe stado koni?
a. w Ameryce
b. w Ameryce Płd.
c. w Australii
d. w Europie

8. Czy wałachy należą do stada zdziczałych koni?
a. tak
b. nie

9. Do czego służy pod ogonie?
a. do ozdoby
b. żeby siodło nie spadało do przodu
c. żeby jeździec nie spadał
d. aby koń bardziej się słuchał

10. Czy konie czystej krwi arabskiej są używane pod siodło?
a. czasami
b. często
c. nigdy
d. zawsze

Odp w komentarzach!
~Aria

Co to jest półparada?

Kiedy zmieniamy chód, na przykład ze stępa do kłusa - popędzamy konia łydkami i dosiadem. Kiedy to robimy następuje półparada. Jeżeli nie ma reakcji np. w zmianie chodu - ponawiamy półparadę (sygnał, znak, polecenie). Półparada taka trwa stosunkowo krótko.
Wykonuje się ją dokładnie tak: popędzamy konia łydkami, działamy dosiadem i naprzemiennie przytrzymujemy i odpuszczamy wodze. 
Jeśli zachodzi potrzeba wykonujemy serie półparad. Aktywne działanie łydek a także ten jakże potrzebny dosiad nadaje koniowi impuls i pozwala "wejść mocniej na wodze". Nie zapominajmy o tym, że zbyt mocne ciągnięcie konia za lejce wpływa niekorzystnie na to co zamierzamy polecić koniowi. Półparadę na łuku, czy zakręcie stosuje się przede wszystkim jednostronną wodzą, a także dobrym działaniem dosiadu i łydki (wewnętrzna do zakrętu łydka przesuwana jest lekko za popręg). Półparadę stosujemy prawie zawsze, tj.
-chcąc przejść z chodów niższych do wyższych i na odwrót.
-chcąc wykonać chód boczny
-przed zakrętem
-zwrotem
-chcąc zatrzymać konia
-cofnięciem
Półparady nie musimy stosowac tylko i wyłącznie w dosiadzie podstawowym. W półsiadzie jeździec wykonując półparadę nigdy nie siada w siodło. A wiec? Prostuje on plecy i przesuwa środek ciężkości do tyłu, popędza łydkami i przytrzymuje-luzuje wodze.


Może chcecie jakąś zabawę? Np :
- Jaka to rasa
- Quiz
- Hit czy Kit
- Wykreślanki
- Dedyki
- Vs
- Co to jest
Podajcie też własne pomysły i LICZĘ NA WASZA OBECNOŚĆ !!!!
I kolejne zdjęcionko od lewej Cimerino, obok niego Kapek (Capucino) , no i moja Niagi<3333333333 
Tak za nią tęsknie, a do stajni idę dopiero po jutrze ;((
~Aria

Jak zebrać konia?

1. Zebranie nie jest takie proste. Tutaj można ćwiczyć nawet wiele lat, aż zrozumie się poprzez co koń zacznie dochodzić nam do ręki. No więc najpierw konia musisz rozluźnić poprzez skrócenie wodzy i wyginanie na zewnętrzne i wewnętrzne strony aż odpuści, czyli obniży głowę w dół. Pamiętaj o CAŁY czas działających łydkach i *półparadach. Ręka ma być elastyczna, miękka i delikatna, ale zarazem konsekwentna. Później przy mocniejszym skróceniu wodzy wewnętrzna łydka cały czas działa, wewnętrzna wodza robi półparadę, a zewnętrzna trzyma. Wyprostuj się, nie pozwól na to, aby koń wyszedł w górę głową i rób półparady, aby pozostał w dobrym ustawieniu. No i w sumie jeżeli podstawisz mu zad, to koń powinien po jakimś czasie sam oddać ci kompletną władzę. A jak to zrobić? Półparady, łydki, domknięcie się dołem, tak samo jak przy zebraniu, tylko skracasz jego chód dodając łydki, aby przeniósł ciężar na zad.
2. Nie zawsze wałachy są spokojne, chodź powinno tak być,  nie jest to regułą. Za takie coś powinnaś/eś karcić konia, bo to jest wbrew twojej woli, a przecież on ma się słuchać. Przy baranie bacik, wkurz się lub krzyknij na niego, półparady i przegalopuj to. Nie pozwól za Chiny przejść mu do kłusa czy stępa.

* Półparada jednym słowem popędzenie konia za chwilę dodam o tym rozszerzony post :)
  Ja w czwartek z Tris jedziemy do naszych ukochanych czterokopytnych na 3 dni i będziemy spać w mini agroturystyce naszej pani, (bo ona ma stajnie przed domem) będziemy kąpać konie , jak zawsze pójdziemy z nimi na spacer, weźmiemy je na lonże, chyba pojedziemy w teren i będziemy mieć dwie sesje zdjęciowe z naszymi skarbkami czyli Niagarą i Warną więc dodamy MNÓSTWO ZDJĘĆ :)




A od lewej Niagi i Czako ;*

~Aria


Powracamy!!!!!!!!

Od dzisiaj będziemy sie starac pisac posty regularniej! W czwartek jedziemy do stajni i zostajemy tam do soboty(śpimy!!!!!!!!!;)))))))) ) więc będzie sporo fotek! Oczywiście zrobimy sobie 2 sesje zdjęciowe z końmi i je tu dodamy! Jedna będzie elgancka a jedna będzie stajenna!!!!
~Aria&Tris
W listopadzie naszą stajnię odwiedzili Puk,puk to my! Przesyłam fotkę i link do facebooka naszej stajnii