wtorek, 22 lipca 2014

Co to jest półparada?

Kiedy zmieniamy chód, na przykład ze stępa do kłusa - popędzamy konia łydkami i dosiadem. Kiedy to robimy następuje półparada. Jeżeli nie ma reakcji np. w zmianie chodu - ponawiamy półparadę (sygnał, znak, polecenie). Półparada taka trwa stosunkowo krótko.
Wykonuje się ją dokładnie tak: popędzamy konia łydkami, działamy dosiadem i naprzemiennie przytrzymujemy i odpuszczamy wodze. 
Jeśli zachodzi potrzeba wykonujemy serie półparad. Aktywne działanie łydek a także ten jakże potrzebny dosiad nadaje koniowi impuls i pozwala "wejść mocniej na wodze". Nie zapominajmy o tym, że zbyt mocne ciągnięcie konia za lejce wpływa niekorzystnie na to co zamierzamy polecić koniowi. Półparadę na łuku, czy zakręcie stosuje się przede wszystkim jednostronną wodzą, a także dobrym działaniem dosiadu i łydki (wewnętrzna do zakrętu łydka przesuwana jest lekko za popręg). Półparadę stosujemy prawie zawsze, tj.
-chcąc przejść z chodów niższych do wyższych i na odwrót.
-chcąc wykonać chód boczny
-przed zakrętem
-zwrotem
-chcąc zatrzymać konia
-cofnięciem
Półparady nie musimy stosowac tylko i wyłącznie w dosiadzie podstawowym. W półsiadzie jeździec wykonując półparadę nigdy nie siada w siodło. A wiec? Prostuje on plecy i przesuwa środek ciężkości do tyłu, popędza łydkami i przytrzymuje-luzuje wodze.


Może chcecie jakąś zabawę? Np :
- Jaka to rasa
- Quiz
- Hit czy Kit
- Wykreślanki
- Dedyki
- Vs
- Co to jest
Podajcie też własne pomysły i LICZĘ NA WASZA OBECNOŚĆ !!!!
I kolejne zdjęcionko od lewej Cimerino, obok niego Kapek (Capucino) , no i moja Niagi<3333333333 
Tak za nią tęsknie, a do stajni idę dopiero po jutrze ;((
~Aria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz